Aylak Sınıfın Teorisi

Veblen’in muazzam eseri, varlık sahibi olan ya da varlık sahibi olma peşinde koşan ve varlık sahibi olmanın ötesine bakan, yüksek mevki isteyen veya varlık sahibi olmanın satın alma anlamına geldiğine inanan insanların davranışlarının kapsamlı ve zaman üstü bir yorumlamasıdır. “Aylak Sınıfın Teorisi”ni en azından bir kez okumayan kimse gerçekten yeterince okumamıştır.
-J. Kenneth Galbraith-

Açıktır ki, Veblen’in, Amerika kültürünün mahir sosyolojik eleştirisini yaptığı kapsamlı çalışması ve muazzam analizi, insan doğasındaki yıkıcı değişimi anlamada bize yardımcı olabilir.
-Max Horkheimer-

Thorstein Veblen, Amerika’nın yetiştirdiği en iyi Amerika eleştirmenidir.
-C. Wright Mills-

Russell’ın eserini okurken oldukça keyifli saatler geçirdim; öyle ki aynı döneme ait başka hiçbir bilimsel yazar için bunu söyleyemem, tabii ki Thorstein Veblen hariç.
-Albert Einsteın-

“Distinction”un hiçbir yerinde “Aylak Sınıfın Teorisi”ne atıf yoktur; bu unutkanlık o kadar kafa karıştırıcıdır ki, R. Aron’un ‘Veblen okudunuz mu’ başlıklı bir metinle önsözünü kaleme aldığı bu çalışma, 1960’ların Avrupa Araştırma Merkezi’nin alt kültürünün klasiklerinden biridir.
-Claude Grignon-

İçindekiler: Oku

 

Ek bilgi

Kitap Başlığı

Aylak Sınıfın Teorisi

Alt Başlık

Kurumların İktisadi İncelemesi

Orijinal Başlık

The Theory of the Leisure Class: An Economic Study of Institutions

Kitabın Yazarı

Thorstein Bunde Veblen

Türkçe Söyleyen

Eren Kırmızıaltın, Hüsnü Bilir

Yayım Tarihi

Mart 2015

Sayfa Sayısı

349

ISBN Numarası

9786056522451

Dizi

Heretik: 21, İktisat Dizisi: 3