İktisadi Düşünce Tarihi

Heinz D. Kurz, bu kısa ve öz kitabında, alanında ne kadar yetkin olduğunu ortaya koyuyor. İktisadi düşünce tarihini iktisat teorileri temelinde -teorilerin oluşumu, inandırıcılığı, iktisat politikası olarak uygulanabilirliği vb.- ele alarak, antik çağdan günümüze kadarki sürecini 246 sayfada derli toplu sunuyor. Bunu yaparken aralarındaki bağlantıyı da gözden kaçırmıyor. Hepsi olmasa da birçok “yeni” bakış açısının aslında “eski”nin türevi olduğunu, Marshall’ın ifadesiyle “devamlı, yeni kıyafetler giymiş eski dostlara rastladığımızı” da hatırlatıyor. Şöyle diyor: “İktisatta yeni bir bilgi, her şeyden önce, eski bilgi kırıntılarının yeni yollarla bir araya getirilmesiyle oluşur. Sürekli yeni dallar filizlendiren bir bilgi ağacı imgesi de, bu süreci sembolize eder. Ölü olduğu kabul edilen bazı dallarda, birdenbire yeni bir dal filiz vermeye başlar.”

Zevkli ve iyi düzenlenmiş bir tarih olarak, iktisat üzerine ziyadesiyle okumaya değer bir eser olduğu için birçok okurun ilgisini çekecektir.
— Amartya Sen

Mevcut geleneklerle yetiştirilen ve kendi alanının zaman içerisinde nasıl geliştiğini bilmek isteyen iktisatçılar ve kapsamlı olmakla birlikte görece derli toplu iktisadi düşünce tarihi kitabı arayan genel okurlar için muazzam bir okuma. 
— Richard R. Nelson

Heinz D. Kurz, gerçekten etkileyici bir şekilde ayrıntıya özen göstermeyi ve hem klasik hem modern birçok iktisat teorisini entelektüel açıdan tatmin ederek açıklamayı başarmış. 
— Ian Steedman

İçindekiler: Gözat | Heinz D. Kurz Takdimi: Oku

 

Ek bilgi

Kitap Başlığı

İktisadi Düşünce Tarihi

Orijinal Başlık

Economic Thought: A Brief History

Kitabın Yazarı

Heinz D. Kurz

Türkçe Söyleyen

Ekin Değirmenci, Hüsnü Bilir

Yayım Tarihi

Eylül 2017

Sayfa Sayısı

246

ISBN Numarası

9786059436250

Dizi

Heretik: 60, İktisat Dizisi: 7